Strefa TECHNOLOGII!

Zapraszamy na nasz cykl Strefa TECHNOLOGII, w którym prezentujemy różne nowinki technologiczne w rolnictwie!

 

Nasi specjaliści testują i oceniają rozwiązania technologiczne i techniczne, by przybliżyć Wam najlepsze z nich.

 

Co czyni te technologie innowacyjnymi? Co je wyróżnia spośród podobnych rozwiązań?

Jakie są zalety oraz wady takich rozwiązań?

Czy możliwe jest wprowadzenie  innowacji w mniejszych gospodarstwach?

Jakie są nasze rekomendacje?

 

Poznajcie odpowiedzi na te pytania i zobaczcie jak w naszych gospodarstwach sprawdzają się najnowocześniejsze technologie.

 

 

Zapoznajcie się ze zwiastunem Strefy Technologii i szykujcie się na dużą dawkę emocji, innowacji i specjalistycznej wiedzy!

 

 

Wspólnie z nami odkrywajcie bogaty świat Rolnictwa 4.0! Zapraszamy!

 

Lista odcinków:

 

#1 AgroIntelli Robotti 150D (robot rolniczy,autonomiczna maszyna rol.)

 

Jako pierwsi w Polsce przetestowaliśmy autonomiczną maszynę AgroIntelli Robotti 150D podczas próby siewu kukurydzy w gospodarstwie w Wielkopolsce.  

Pierwszy taki innowacyjny, samojezdny robot duńskiej firmy AgroIntelli trafił do czeskiego gospodarstwa w 2020 r. Niedawno w trakcie siewu rzepaku robot pobił rekordy w swojej klasie w dwóch kategoriach:  powierzchni obsianego areału – 30 ha  i ciągłości pracy bez zatrzymywania się – 24 h (pomijając przerwę na tankowanie i napełnianie siewnika).   

Robotti 150D może z powodzeniem zastąpić w gospodarstwie ciągnik pomocniczy i pracować przez cały sezon od uprawy do siewu i pielenia. Konstrukcja robota umożliwia podłączenie do niego standardowych maszyn. Wyposażony jest w układ hydrauliczny diesla, WOM – wał odbioru mocy, RTK GPS, napęd na cztery koła i silnik Diesla o mocy 150  KM. Można nim sterować za pomocą dżojstika lub przełączyć go na tryb autonomiczny.  

Przeprowadzone testy pozwoliły ocenić pracę i możliwości zastosowania robota w pracach polowych. Ta innowacyjna maszyna ma wiele zalet, może pracować bez przerwy, przy zapewnieniu uzupełnienia paliwa i nasion, w przypadku siewu. W przypadku problemów z dostępnością pracowników pozwala prowadzić prace nieprzerwanie. Obsługa jest prosta i możliwa zdalnie bez wychodzenia z domu i bez konieczności dozorowania prac na polu. Urządzenie wyposażone jest w system GPS-RTK, kamery oraz dwa systemy bezpieczeństwa, w razie wystąpienia nieprzewidzianej przeszkody zatrzymuje się. Konieczne jest wcześniejsze zmapowanie pól oraz jest dowóz robota na pole.  

Jego niewielkie gabaryty i ciężar pozwalają wcześniej zacząć prace polowe, np. wcześniejszy siew niż przy użyciu ciągnika, co w przypadku niektórych upraw, jak buraki cukrowe może mieć duże znaczenie dla późniejszego plonowania. Robot nie niszczy tak ziemi, nie ugniatając jej jak tradycyjna technologia, a zawracając w miejscu nie powoduje strat plonu na uwrociach (poprzeczniakach). Robota charakteryzuje niska prędkość pracy 4-6 km/h w porównaniu ze standardową technologią. Zaletą jest konstrukcja oparta na standardowych częściach, co ułatwia potencjalne naprawy i jego utrzymanie.  

Nasze rekomendacje 

Roboty są alternatywą dla standardowych technologii w produkcji roślinnej. W Top Farms od lat stosujemy nowoczesne technologie, to przyszłość rolnictwa.  Autonomiczna maszyna AgroIntelli Robotti 150D może być z powodzeniem wykorzystana do uprawy, siewu i pielenia, w szczególności w uprawach szerokorzędowych. Zaletą robota jest konstrukcja oparta na standardowych rozwiązaniach technologicznych i możliwość używania typowych urządzeń i narzędzi do pracy. Świetnie sprawdzi się w gospodarstwach specjalistycznych oraz ekologicznych, np. w pieleniu. Jest to niewątpliwie doskonały przykład technologii wpisującej się w precyzyjne rolnictwo. 

 

#2 Husarya SCS-100 (maszyna do zbierania kamieni)

 

#3 TERRABIO (mobilny analizator genetyczny).

 

#4 Agrifac Condor Endurance II (opryskiwacz).

 

 

Informacji o  KOLEJNYCH ODCINKACH szukajcie ⤵️

www.facebook.com/TopFarmsGlubczyce

www.facebook.com/topfarmswielkopolska

www.facebook.com/Jagrol

www.facebook.com/TopFarmsNasiona

www.facebook.com/TFG_PH_Bogdanowice_Kolonia

www.instagram.com/topfarms_pl/

www.linkedin.com/company/top-farms-sp-z-o-o

www.youtube.com/topfarms