3 listopada 2020

Jubileuszu cd. – Rewolucje w rolnictwie

29 października, podczas II części debaty z okazji 25-lecia Grupy Top Farms w trakcie Narodowych Wyzwań w Rolnictwie OnLine dyskutowano o rewolucji technologicznej w rolnictwie XXI w i o tym, że jesteśmy świadkami rewolucji w uprawie i zarządzaniu dzięki Rolnictwu 4.0.

O tym, czy Rolnictwo 4.0 to rzeczywiście rewolucja, polegająca na połączeniu cyfryzacji i biologizacji, rozmawiali zaproszeni do studia eksperci.

Rolnictwo 4.0

Zgromadzeni goście wyjaśniali, czym jest Rolnictwo 4.0 i jakie znaczenie mają rozwiązania cyfrowe w rolnictwie regeneracyjnym. Jak wykorzystanie najnowszej technologii w sprzęcie rolniczym i coraz obszerniejszej wiedzy o właściwościach i sposobach na podnoszenie żyzności gleby można wykorzystać do optymalizacji produkcji plonów?

 

Biologizacja – zdrowsza gleba dla wszystkich

Krzysztof Gawęcki z Fundacji Rozwoju Rolnictwa wyjaśniał znaczenie biologizacji i to, że może być ona stosowana przez wszystkich bez względu na wielkość gospodarstwa. Podkreślał, że biologizacja jest inwestycją w przyszłość i już obecnie koniecznością, aby podtrzymać i zachować glebę w jak najlepszej kondycji, by zostawić ją przyszłym pokoleniom w doskonałym stanie.

Z kolei Stanisław Wolski, dyrektor serwisu John Deere Polska zaznaczył, że obecnie rolnictwo korzysta z wiedzy i technologii, która prowadzi także do znacznej redukcji kosztów w gospodarstwie.

Wolski podkreślał także, że połączenie automatyzacji ze wzajemną komunikacją maszyn sterowaną z centrów zarządzania oraz właściwe gospodarowanie wydatkami administracyjnymi prowadzi do znaczących spadków kosztów użytkowania maszyn i produkcji roślinnej.

 

 

Mniej chemii, więcej zysków

Pod tym hasłem techniczną stronę dyskusji o Rolnictwie 4.0 uzupełnił Krzysztof Sadowski, przedstawiciel firmy Agrifac. Na  przykładzie nowoczesnych opryskiwaczy, mówił o „komunikowaniu się” rośliny z narzędziem, dzięki czemu roślina dostaje tylko tyle substancji, ile potrzebuje. Podkreślił znaczenie takiej komunikacji w zarządzaniu gospodarką rośliną w nowoczesnej i oszczędnej uprawie.

Czy to opłacalne?

O tym, że Rolnictwo 4.0 już w pełni działa i przynosi wymierne korzyści, opowiadał Paweł Kaczmarek, członek zarządu Top Farms Wielkopolska. Wyjaśnił, że łączne wykorzystywanie cyfryzacji i biologizacji w Top Farms trwa od lat. Dodał, że dzięki biologizacji w naszych gospodarstwach uzyskujemy optymalizację kosztów i wzrost plonów.

 

Ziemia, Praca, Kapitał i…

Prof. dr hab. Mariusz Matyka z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowego Instytutu Badawczego, kolejny prelegent debaty poświęconej Rolnictwu 4.0, zaznaczył, że dotychczasowy schemat rolnictwa „Ziemia, Praca, Kapitał” musi być powiększony o Wiedzę. To właśnie wiedza stanowi i będzie w przyszłości stanowić o wydajnym, ekologicznym i nowoczesnym rolnictwie, które będzie także opłacalne – podkreślał prof. Matyka.

 

 

 

Zapis z sesji tematycznej dostępny tutaj