30 września 2021

Dnia 13 maja 2021 r. doszło do podpisania umowy – finalizacji wyboru wykonawcy projektu ,,FreeMoo”, czyli robotyzacji fermy bydła mlecznego Jagrol w Szczodrzykowie.

Koncepcja modernizacji fermy przygotowana została z wykorzystaniem 29 letniego doświadczenia firmy Lely, którą reprezentuje Lely Center Krobia. W ciągu 2021 roku zamierzamy zmienić system zarządzania, utrzymania i doju krów.

 

W ramach modernizacji ferma zostanie wyposażona m.in. w: 

 – 9 robotów udojowych Lely Astronaut A5, 

 – system Lely Horizon, łącznie z nowym systemem detekcji rui i kontroli samopoczucia krowy, 

 – zgarniacze obornika, 

 – podgarniacz TMR Lely Juno. 

W Top Farms od lat stosujemy nowoczesne technologie. Roboty to alternatywa dla standardowych technologii, zarówno w produkcji roślinnej, jak i zwierzęcej. Pomagają poprawić wydajność i jakość pracy, rozwiązać problem malejącej siły roboczej i zmniejszyć jej koszty.  ‍ W pełni zrobotyzowanym gospodarstwie zwierzęta same decydują o tym, kiedy chcą jeść i pić, kiedy odpoczywać, a kiedy być dojone, co przekłada się na poprawę ich dobrostanu i większą wydajność produkcji mleka. 

Roboty LelyAstronaut A5 to przełomowe rozwiązanie w zakresie automatycznego systemu doju, które pozwala krowom wybierać czas i częstotliwość dojenia.  Po ich zamontowaniu, w jednym miejscu znajdzie się w sumie 9 robotów, a Jagrol stanie się największym zrobotyzowanym gospodarstwem w Polsce!