30 października 2020

Narodowe Wyzwania w Rolnictwie OnLine, coroczna konferencja miesięcznika Farmer i portalu farmer.pl, w tym roku po raz pierwszy odbyła się w formule bez udziału publiczności. 28 i 29 października odbyły się sesje tematyczne poświęcone aktualnym problemom rolnictwa.

W ramach sesji inauguracyjnej odbyły się cztery panele tematyczne:

  • – Aktualne kierunki zmian we wspólnej polityce rolnej UE;
  • – Dotacje unijne na wsparcie rolnictwa;
  • – Szanse, wyzwania i problemy polskiego rolnictwa;
  • – Zielony Ład w praktyce.

Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa mówił o budżecie i założeniach nowej Wspólnej Polityki Rolnej sugerując, że dopłaty będą instrumentem zachęcającym rolników do pewnych zmian.

Zielony Ład w praktyce

O założeniach Zielonego Ładu i jego wpływie na produkcję rolną oraz o strategii „od pola do stołu” dyskutowali natomiast Mirosław Marciniak – niezależny analityk rynków rolnych InfoGrain, Marcin Mucha – dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin, Wiktor Szmulewicz – prezes zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych i Tomasz Zdziebkowski, prezes zarządu Grupy Top Farms.
Według prezesa Grupy Top Farms, Tomasza Zdziebkowskiego odtworzenie żyzności gleb i biologizacja rolnictwa to największe wyzwanie dla współczesnego rolnictwa.

„Galopująca intensyfikacja produkcji owocuje degradacją gleby, która nie może już dostarczać roślinom tylu składników, ile powinna. Wysoki plon można jednak uzyskiwać również przy poszanowaniu środowiska, co udowadnia choćby rolnictwo regeneracyjne w USA. Tam badanie rezultatu odbywa się na podstawie pomiaru śladu węglowego. Polskie rolnictwo też musi się z tym problemem zmierzyć.

Mamy przewagę: mało skażone gleby, duże powierzchnie lasów, bliskie relacje rolnik-konsument – uważa prezes Top Farms. Rolnicy muszą jedynie zadbać o zaufanie konsumentów, przez transparentność i dobrą jakość produkcji, którą dają choćby certyfikaty.”

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z panelu:  Zielony Ład w praktyce.