21 września 2020

20 sierpnia br. w Sielinku odbył się Dzień Pola pod hasłem „Innowacyjne rozwiązania w produkcji polowej. Nowoczesna i bezpieczna produkcja ziemniaka”.

Eksperci z instytucji oraz firm z branży hodowli i produkcji roślinnej przedstawili prezentacje na temat produkcji bezpiecznej żywności – bioasekuracja w uprawie ziemniaka, optymalizacji metod uprawy ziemniaka z zastosowaniem biodegradowalnych hydrożeli w warunkach zmian klimatycznych oraz ochrony ziemniaków z wykorzystaniem komputerowego systemu wspomagania decyzji w praktyce.

Grupę Top Farms reprezentował Paweł Kaczmarek, członek zarządu Top Farms Wielkopolska, który w ciekawy i bardzo przystępny sposób mówił o systemach nawodnieniowych w gospodarstwach Top Farms.  Prezentował zebranym elementy tych systemów oraz przybliżał proces inwestycji, począwszy od kalkulacji, przez realizację i zarządzanie systemami nawadniania.

Szczególnym zainteresowaniem słuchaczy cieszyła się część, w której przedstawiciel Top Farms tłumaczył dobór systemów w zależności od parametrów gleb, dostępności wód powierzchniowych, zbiorników wodnych oraz przekonywał o zaletach irygacji, w tym również o korzyściach dla środowiska naturalnego.

 

 

 

 

 

 

Druga część wystąpienia była poświęcona systemowi jakości jako podstawowego elementu w budowie marki. Produkcja ziemniaka w Grupie Top Farms jest certyfikowana znakiem GlobalG.A.P, co daje pewność (zarówno przetwórcy, jak i konsumentowi), że produkty te są 100% pozyskiwane w sposób zrównoważony. Kodeks wartości Top Farms – elastyczność, lojalność, jakość, dbałość o środowisko naturalne i stabilność i produkcja rolna w oparciu o zrównoważony rozwój budują markę Top Farms.

Oprócz prelekcji, na poletkach demonstracyjnych obejrzeć można było uprawy polowe odmian ziemniaka, soi oraz konopi. Odbyły się także pokazy polowe siewu punktowego rzepaku oraz mulczowania.

Zapraszamy do zapoznania się z wystąpieniem dot. nawadniania w Top Farms: