2 października 2020

Ostatnia Noc Muzeów w Gorzelni Turew zapadnie na długo w pamięć, nie tylko ze względu na niecodzienne okoliczności i pandemiczne wymagania sanitarne, ale przede wszystkim ze względu na bardzo dużą liczbę odwiedzających.  Trzeba było ustalić dodatkową godzinę zwiedzania, by pomieścić wszystkich chętnych.

 

 

Jak co roku, p. Grzegorz Konieczny, pasjonat gorzelnictwa oprowadzał i zdradzał zgromadzonym ciekawostki tradycji produkcji spirytusu. Gorzelnia Turew to jedna z niewielu czynnych gorzelni rolniczych w Polsce. Spośród niemal 400 gorzelni rolniczych działających na początku lat 90. XX wieku, dziś pozostało ich około 60.

Gorzelnia w Turwi jest unikatem, gdyż jako jedyna działa nieprzerwanie od ponad 100 lat, a jej historia związana z  z rodem Chłapowskich, sięga XVIII wieku. Czyni to Turew ośrodkiem o jednym z dłuższych rodowodów tradycji gorzelnictwa w Polsce i na świecie.

 

Muzeum Gorzelnictwa, które powstało za sprawą p. Grzegorza Koniecznego w 2004 roku zgromadziło cenne eksponaty dokumentujące rozwój gorzelnictwa. W zbiorach znaleźć można m.in. aerometr wyprodukowany w Rotterdamie w 1863 r. oraz maszynę parową pochodzącą z 1906 r. oraz kocioł parowy z 1905 r. Zainteresowaniem zwiedzających cieszą się też część aparatu destylacyjnego w obudo­wie żeliwnej, odbieralnik spirytusu, zalewnia do jęczmienia, młynek Bohma, kom­pletne zestawy transmisyjne, a także aparaty destylacyjne, kłódki akcyzowe, aparaty Sellerona, waga skrobiowa oraz dokumenty i literatura specjalistyczna.

 

 

Przy tej okazji chcemy wspomnieć obchody 100-lecia Gorzelni w Turwi.

Zapraszamy do obejrzenia filmu: Stulecie Gorzelni Turew.