Zapraszamy na nasz cykl Strefa TECHNOLOGII, w którym prezentujemy różne nowinki technologiczne w rolnictwie!
Nasi specjaliści testują i oceniają rozwiązania technologiczne i techniczne, by przybliżyć Wam najlepsze z nich.
Co czyni te technologie innowacyjnymi? Co je wyróżnia spośród podobnych rozwiązań?
Jakie są zalety oraz wady takich rozwiązań?
Czy możliwe jest wprowadzenie innowacji w mniejszych gospodarstwach?
Jakie są nasze rekomendacje?
Poznajcie odpowiedzi na te pytania i zobaczcie jak w naszych gospodarstwach sprawdzają się najnowocześniejsze technologie.
Zapoznajcie się ze zwiastunem Strefy Technologii i szykujcie się na dużą dawkę emocji, innowacji i specjalistycznej wiedzy!
Wspólnie z nami odkrywajcie bogaty świat Rolnictwa 4.0! Zapraszamy!
Lista odcinków:
#1 AgroIntelli Robotti 150D (robot rolniczy,autonomiczna maszyna rol.)
Jako pierwsi w Polsce przetestowaliśmy autonomiczną maszynę AgroIntelli Robotti 150D podczas próby siewu kukurydzy w gospodarstwie w Wielkopolsce.
Pierwszy taki innowacyjny, samojezdny robot duńskiej firmy AgroIntelli trafił do czeskiego gospodarstwa w 2020 r. Niedawno w trakcie siewu rzepaku robot pobił rekordy w swojej klasie w dwóch kategoriach: powierzchni obsianego areału – 30 ha i ciągłości pracy bez zatrzymywania się – 24 h (pomijając przerwę na tankowanie i napełnianie siewnika).
Robotti 150D może z powodzeniem zastąpić w gospodarstwie ciągnik pomocniczy i pracować przez cały sezon od uprawy do siewu i pielenia. Konstrukcja robota umożliwia podłączenie do niego standardowych maszyn. Wyposażony jest w układ hydrauliczny diesla, WOM – wał odbioru mocy, RTK GPS, napęd na cztery koła i silnik Diesla o mocy 150 KM. Można nim sterować za pomocą dżojstika lub przełączyć go na tryb autonomiczny.
Przeprowadzone testy pozwoliły ocenić pracę i możliwości zastosowania robota w pracach polowych. Ta innowacyjna maszyna ma wiele zalet, może pracować bez przerwy, przy zapewnieniu uzupełnienia paliwa i nasion, w przypadku siewu. W przypadku problemów z dostępnością pracowników pozwala prowadzić prace nieprzerwanie. Obsługa jest prosta i możliwa zdalnie bez wychodzenia z domu i bez konieczności dozorowania prac na polu. Urządzenie wyposażone jest w system GPS-RTK, kamery oraz dwa systemy bezpieczeństwa, w razie wystąpienia nieprzewidzianej przeszkody zatrzymuje się. Konieczne jest wcześniejsze zmapowanie pól oraz jest dowóz robota na pole.
Jego niewielkie gabaryty i ciężar pozwalają wcześniej zacząć prace polowe, np. wcześniejszy siew niż przy użyciu ciągnika, co w przypadku niektórych upraw, jak buraki cukrowe może mieć duże znaczenie dla późniejszego plonowania. Robot nie niszczy tak ziemi, nie ugniatając jej jak tradycyjna technologia, a zawracając w miejscu nie powoduje strat plonu na uwrociach (poprzeczniakach). Robota charakteryzuje niska prędkość pracy 4-6 km/h w porównaniu ze standardową technologią. Zaletą jest konstrukcja oparta na standardowych częściach, co ułatwia potencjalne naprawy i jego utrzymanie.
Nasze rekomendacje
Roboty są alternatywą dla standardowych technologii w produkcji roślinnej. W Top Farms od lat stosujemy nowoczesne technologie, to przyszłość rolnictwa. Autonomiczna maszyna AgroIntelli Robotti 150D może być z powodzeniem wykorzystana do uprawy, siewu i pielenia, w szczególności w uprawach szerokorzędowych. Zaletą robota jest konstrukcja oparta na standardowych rozwiązaniach technologicznych i możliwość używania typowych urządzeń i narzędzi do pracy. Świetnie sprawdzi się w gospodarstwach specjalistycznych oraz ekologicznych, np. w pieleniu. Jest to niewątpliwie doskonały przykład technologii wpisującej się w precyzyjne rolnictwo.
#2 Husarya SCS-100 (maszyna do zbierania kamieni)
W #2 odcinku preznetujemy test porównawczy maszyn do zbioru kamieni. Sprawdzaliśmy jak sobie radzi Husarya SCS-100 vs. dotychczasowa technologia. Celem testu było porównanie wydajności i jakości czyszczenia kamieni oraz stopnia odsiewania gleby.
Husarya SCS-100 to pierwsza maszyna, która wyszła spod skrzydeł spółki Usarya Polska. Innowacyjna maszyna do zbierania kamieni Husarya SCS-100 dociera do kamieni do 30 cm pod powierzchnią na szerokości roboczej 5,5 m. Jest ona wyposażona w:
– podwójny system rotorów zapewniający dużą precyzję zbioru kamieni od 2,5 do 50 cm średnicy,
– łańcuchowy system przenoszenia kamieni do czyszczarni,
– bębnowy system zapewniający dużą dokładność czyszczenia zebranych kamieni,
– zbiornik o pojemności 6 t umożliwiający wyładunek na wysokości 3,5 m.
Husarya SCS-100 charakteryzuje się dwukrotnie wyższą wydajnością pracy (20 ha/24 h), posiada zbiornik o bardzo dużej pojemności 6t oraz może pracować przy wyższej wilgotności gleby. Zużycie paliwa nie przekracza 20 l na godz. Pomimo niewiele niższej dokładności zbioru w mniejszym stopniu ugniata glebę, oczyszcza kamienie z ziemi i wymaga mniejszych nakładów pracy ludzkiej. Husarya oferuje korzyści ekonomiczne – oczyszczone kamienie zyskują wartość handlową oraz środowiskowe – wywiera mniejszy nacisk glebę.
#3 TERRABIO (mobilny analizator genetyczny).
W #3 odcinku przeprowadziliśmy test prototypowego, mobilnego analizatora genetycznego TERRABIO i porównaliśmy uzyskane wyniki z klasycznym badaniem laboratoryjnym.
Terralyzer Terrabio został stworzony w Polsce i jest to pierwszy na rynku rolno-spożywczym mobilny analizator genetyczny. Dzięki urządzeniu możliwe jest zbadanie rośliny na obecność patogenów bez dostarczania próbek do laboratorium i długiego oczekiwania na wynik. Obecnie jest on na etapie finalizacji modelu funkcjonalnego i wymaga stałego dostępu do źródła zasilania oraz postępowania według określonego schematu podczas przeprowadzania badania.
W naszym teście skupiliśmy się na czterech podstawowych zagadnieniach:
– obsłudze urządzenia – przeprowadzenie badania jest bardzo proste, do probówek wlewane są 2 odczynniki i część roślinna, a wynik analizy jest przygotowywany w sposób szczegółowy i czytelny; docelowo urządzenie ma być bardziej ergonomiczne w obsłudze i będzie wymagać tylko dodania materiału genetycznego do probówki,
– czasie analizy – na wynik klasycznego badania laboratoryjnego trzeba czekać nawet do 14 dni, natomiast dzięki mobilnemu analizatorowi gotowy wynik otrzymujemy po 60 – 90 min.,
– kosztach wykonania badania – zbadanie jednej próbki w laboratorium kosztuje 80-300 zł, a w Terrabio jest to ok. 16 zł (koszt odczynników i zużytych materiałów),
– jakości badania – wyniki otrzymane z prototypowego urządzenia są porównywalne z badaniem laboratoryjnym, docelowo urządzenie będzie pracowało z dokładnością identyczną jak w profesjonalnych laboratoriach.
Gdy rośliny zaczynają chorować, szybka reakcja rolnika jest kluczowa. Jednak wykrycie patogenów wywołujących chorobę w niewidocznej fazie rozwoju wymaga przeprowadzenia specjalistycznego badania. Dzięki TERRABIO możemy zareagować błyskawicznie i wyprzedzić rozwój choroby. Jest to jedyne, dostępne na rynku urządzenie, które pozwala wykryć szkodliwe patogeny w warunkach domowych. Można nim zbadać dowolny materiał genetyczny (rośliny, glebę, wodę, żywność) i wykorzystać m.in. w przemyśle rolnym i spożywczym. Terrabio sprawdzi się u producentów i dystrybutorów żywności, rolników, weterynarzy i doradców rolniczych.
Dzięki zastosowaniu urządzenia podczas uprawy możliwe jest znaczne skrócenie czasu reakcji w przypadku wykrycia choroby. Skutkuje to ograniczeniem środków ochrony roślin, co z kolei korzystnie wpływa na środowisko i jakość produkowanej żywności.
#4 Agrifac Condor Endurance II (opryskiwacz).
W #4 odcinku serii sprawdziliśmy możliwości samojezdnego opryskiwacza Agrifac Condor Endurance II.
Opryskiwacz niderlandzkiej marki Agrifac jest zaprojektowany z myślą o większych areałach ziemi. Posiada zbiornik o pojemności 8 tys. litrów i belkę o szerokości 36 m podzieloną na 144 sterowalne sekcje robocze. Jest to druga generacja modelu Condor Endurance wyposażona w dodatkowe systemy:
– Strict Spray Plus (SSP), który umożliwia indywidualne zamykanie i otwieranie każdej dyszy – aby maksymalnie zapobiegać zakładkom oraz przedawkowaniu i kompensuje skręty, co zapewnia 100% pokrycia opryskiem w każdym miejscu – po zewnętrznej stronie skrętu dysze pryskają dalej niż po jego wewnętrznej stronie,
– Dynamic Dose Plus (DDP), który pozwala dostosować odpowiednią dawkę środka dla każdej dyszy w czasie rzeczywistym w zależności od zapotrzebowania pojedynczej rośliny.
Test opryskiwacza został przeprowadzony na uprawie soi o powierzchni 100 ha. W przypadku konwencjonalnego oprysku konieczne było opryskanie całego pola – 100 ha. Drugi oprysk został wykonany ręcznie, czyli podczas wizualnej oceny, gdzie jest ognisko, operator włączał oprysk – powierzchnia oprysku zmniejszyła się do 20 ha.
Natomiast w trzecim przypadku w celu zidentyfikowania ognisk ostrożenia wykonaliśmy profesjonalny nalot dronem i stworzyliśmy mapę aplikacyjną, na której naniesione zostały miejsca wymagające interwencji.
Zastosowanie algorytmu mapowania Top Farms i opryskiwacza wyposażonego w systemy SSP oraz DDP pozwoliło przeprowadzić precyzyjny oprysk tyko tam, gdzie było to konieczne i zminimalizować zużycie środków ochrony roślin oraz redukcję kosztów aż o 98% – oprysk został wykonany na powierzchni 2 ha.
Opryskiwacz Agrifac Condor Endurance II pozwala w znacznym stopniu zredukować ilość i koszty oprysku, co dodatkowo przyczynia się do poprawy stanu środowiska i świetnie wpisuje się w zasady zrównoważonego i precyzyjnego rolnictwa.
Informacji o KOLEJNYCH ODCINKACH szukajcie ⤵️
www.facebook.com/TopFarmsGlubczyce
www.facebook.com/topfarmswielkopolska
www.facebook.com/TopFarmsNasiona
www.facebook.com/TFG_PH_Bogdanowice_Kolonia
www.instagram.com/topfarms_pl/