30 lipca 2021

W dniach 20-22 lipca 2021 r.  przedstawiciele spółek Top Farms wzięli udział w dwóch spotkaniach międzynarodowych w ramach projektu Erasmus+, które odbyło się w naszych siostrzanych spółkach w Czechach i Słowacji. Na wspólnych, terenowych spotkaniach omówione zostały różne metody upraw w ramach rolnictwa regeneracyjnego.  

 

Organizatorzy zaprezentowali podejmowane w swoich gospodarstwach praktyki biologizacyjne zarówno w teorii oraz praktyce, na polach. Wizyty w gospodarstwach były okazją do tego, by przekonać się o tym, że każda ze spółek nieco inaczej realizuje zasady rolnictwa regeneratywnego

W Czechach, ze względu na bardzo duże rozdrobnienie i skomplikowaną strukturę właścicieli ziem wdrażanie wieloletnich praktyk nie jest rzeczą łatwą. Mimo to Spearhead Czech poszerza swój płodozmian wprowadzając do niego soję, która dzięki systemowi korzeniowemu poprawia strukturę gleby i napowietrza ją, a także wiąże azot atmosferyczny minimalizując zużycie nawozu mineralnego. Ciekawą rośliną, uprawianą pierwszy raz przez kolegów z Czech jest ciecierzyca pozytywnie wpływająca na środowisko glebowe. Część z prezentowanych poletek odchwaszczana była tylko w sposób chemiczny, a część mechanicznie. Włączenie roślin strączkowych do płodozmianu jest bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów rolnictwa regeneracyjnego.  

      

Na innym polu przedstawiono eksperyment, polegający na zastosowaniu dwóch różnych metod uprawy pszenicy zgodnie z systemem La Carta del Mulino. Stosowanie tego systemu wymagało od producenta spełnienia określonych warunków, np. zastosowania kwalifikowanego materiału siewnego, czy przeznaczenia min. 3% areału na rośliny miododajne. W ramach eksperymentu na jednym poletku z uprawą pszenicy zastosowano inokulant, którego zadaniem jest wspomaganie aktywności mikrobiologicznej w glebie oraz wzrostu roślin.  

Na Słowacji, po serii wystąpień o lokalnych działaniach w zakresie biologizacji oraz prezentacji z innowacyjnego rolnictwa zaprezentowany został eksperyment z precyzyjnym odchwaszczaniem dyni, poletka z krokoszem barwierskim – rośliną jednoroczną, która swoim wyglądem przypomina nieco znane wszystkim astry. Kwiaty są koloru żółtopomarańczowego albo pomarańczowe z lekką domieszką czerwieni. Roślina ta ma zastosowanie w ziołolecznictwie i kosmetyce. Uczestnicy podziwiali również poletka lawendy, a także destylarnię, w której produkowany jest olejek lawendowy z własnych upraw. 

 

Ciekawostką był „kastrator” kukurydzy, rzadko spotykane urządzenie które znajduje zastosowanie w uprawie nasiennej kukurydzy.

Międzynarodowe spotkania specjalistów z Polski, Czech i Słowacji pozwoliły nie tylko na wymianę opinii na temat biologizacji, ale były również okazją do zobrazowania i porównania metod biologizacyjnych stosowanych w odwiedzanych gospodarstwach. Kolejne spotkanie planowane jest jesienią w gospodarstwie Top Farms Głubczyce.